התוכנית המלאה – שנת מדרשה במדרשת אביב

 האמת, את יכולה להמשיך הלאה גם בלי שנת מדרשה.F0_0240_0222_hendler

החיים רצים, ההורים לוחצים, ותמיד אפשר יהיה לשלב שיעורי קדש עם השירות הלאומי/ הפסיכומטרי/ הלימודים/ העבודה… גם וגם, את יודעת…

אבל מה עם ההרגשה הזו בלב, הרגשת צמאון של שנים, מין געגוע לדבר שעוד לא קראת לו בשם?

את רק יודעת, שלמרות שנבחנת על כמה יחידות בתנ”ך-תושב”ע, עוד לא פגשת את “זה”. שהמפגשים הקטנים, בסניף או בסמינריון מזדמן, עם “הדברים הגדולים” הכתובים בספרים הקדושים, הותירו בך את הטעם של עוד, ועוד, ועוד…

את יודעת, שאת בעיקר לא יודעת;

מי את, בעצם? מהם חלומותייך? היכן מתפתל נתיב חייך? מהי גאולתך?!

את יודעת, (וכך גם כתוב), שתורה מונחת בקרן זווית, מחכה גם לך, שתבואי ותטלי, מלוא חופנייך!

הרשי נא לנו להציע לך הזדמנות של פעם בחיים.

רוח המקום

ברוך ה’, הגיע זמן הגאולה! זכינו לחיות בדור של נביעה מבורכת; בתי מדרש רבים ומגוונים מוצעים לבנות ישראל, לכל אחד יש שם ואופי, ורוח משלו. יש שכלתניים במובהק, ויש כאלה שהרגש והחוויה ממלאים את חללם. הרבה דרכים עולות בית אל.

לא נוכל לספר לך אלא לך על בית המדרש שלנו, השוכן בלב תל אביב.

זהו בית מדרש קטן ואינטימי, המתנהל באווירה חמה ומשפחתית.

אנו לומדים ומלמדים בו תורה ארצישראלית ברוח בית מדרשו של הרב קוק, משנה סדורה, רחבה ועמוקה אשר שתי פנים לה; מחד, תורת הכלל, הלומדת את רוח הדור המופלא הזה, דור גאולה המתמודד עם אתגריו של עידן עשיר ומורכב ומסובך, ומברר את קשרי הנצח שלו לתורת חייו, לארץ חפץ ולעם סגולה. ועם כל הגודל והשגב הזה, ובהשלמה לו, עוסקים אנו גם בתורת הפרט, המקדישה תשומת לב מרובה  לבירור כוחות הנפש, ולקניית דרכי עבודה בענייני מוסר ומידות. הנחת היסוד היא, שכדי שאדם יוכל לתת את חלקו בכלל השלם, עליו להכיר היטב את חלקו ואת כוחותיו.

אנו עוסקים בכל מקצועות התורה אשר להבנתנו נחוצים לבניין נכון של נפשה של בת ישראל בעת הזו: תנ”ך, הלכה, אגדה, אמונה, ותפילה.

חשוב לנו ללמוד וללמד תורת חיים, כעומק פשוטו של המושג; תורה המאירה את החיים מרום גובהם ועד לפרטי חיי המעשה. תורה שהיא גרעין החיים ופריים, תורה הקשובה להמיית הנשמה ולהמולת המציאות הסובבת, התוססת ומאתגרת. מגמתנו זו ניכרת גם ברוח בית המדרש ובסגנון הלימוד. הדברים עשירים ועמוקים ומצריכים יכולת לימודית גבוהה, אולם אין אנו מסתפקים באיסוף ידיעות תורניות רבות וחשובות.

אנו צמאים לתורת חיים, לתורה שבלב: “והיו הדברים האלה – על לבבך”. ומשום כך חשוב לנו לאפשר שיח בבית המדרש, בין הבנות לבין המלמדים, ולא פחות מכך – בינן לבין עצמן. התנהלות ייחודית זו מחוללת לימוד משותף, חי ומתהווה, הקשוב לשאלות, למחשבות ולדקויות המתעוררות ועולות במהלכו. לימוד שיחבר בין “וידעת היום” לבין “והשבות אל לבבך”. פשוט כך.

המלמדים

סגנון הלימוד האופייני לנו מתאפשר בזכות הרכבו של צוות המלמדים בבית המדרש. אנו זוכים ללמוד תורה מפי גדולי תורה, הלנים בעומקה של הלכה; בראשם הרה”ג הרב יעקב אריאל, ועמו ראש ישיבת “בית אורות” בירושלים הרב דני איזק, הרב משה גנץ, ר”מ בישיבת ההסדר בשעלבים, רב שכונת נחלת יצחק וראש ישיבת “עטרת נחמיה” הרב מיכה הלוי, וראש הישיבה התיכונית בר”ג הרב פתחיה זיו אור. הלימוד מפיהם הוא הזדמנות נדירה עבור הבנות לעמוד לנוכח גודל של תורה.

After endless hours of teaching, you can spend your leisure time playing Eco Card Canada casino games. There are cash prizes to be won.

לצידם מלמדים גם רבנים ובני תורה, שהשיח הצעיר מוכר להם, ומאפשר מפגש קרוב יותר עם התורה הנלמדת, מפגש “בגובה הלב”.

וכמובן, מלמדות גם נשים, הבאות לקראת הבנות בכוליותן, ומביאות לבית המדרש את מלוא עולמן, כלומדות, כנשים, כרעיות וכאמהות. בבחינת “פיה פתחה בחכמה ותורת חסד על לשונה”…

את והחבורה

עד כה התייחסנו לפן הלימודי, המרכזי כל כך במהלכה של “שנת מדרשה”. יחד עם זאת אנו רואים חשיבות עליונה בהתפתחותם של שני מרחבים נוספים במקביל להתקדמות הלימודית והדעתנית.

המרחב האחד – אותו מרחב אישי, פרטי, פנימי, שלך. הנסתר מעין כל, ובמדה מסוימת – עלום גם ממך. חשוב כל כך להקשיב לו!

“נשמה שנתת בי טהורה היא”.  מילות בראשית אלה הן לב העניין.

כל לימוד התורה מכוון לשם, לנשמתך בטהרתה, בייחודה, בחד פעמיותה. מבקש לקרב אותך אלייך, אל סודך, אל תפקידך! בסבלנות, בעדינות, בכוחו של דיבור וגם בכוחה של דממה.

ראש המדרשה, הרב יאיר בן שטרית, המחנכת יפעת דיאמנט, המדריכה אילת, והראל ואילה אשר על המנהלה, הם הצוות המתלווה אלייך במסעך היקר פנימה, ההולך איתך צעד בצעד, קשוב, מכיל, אוהב, מאמין!

כל אחת בקצב שלה, מהמקום ממנו היא באה  – אל האופק אליו היא חולמת.

זה כל היופי! כל אחת – עולם.

ועם שאת יחידה ומיוחדת, הנה את גם יחידה אחת ברשת אנושית מסועפת. והשנה, במדרשה, את חלק מחבורה. החבורה המתקבצת מדי שנה, (ובכל שנה – חבורה חדשה והרפתקה חדשה), היא ה”מרחב המוגן” שלך. עם הבנות האלה את לומדת, משוחחת, חווה, נפתחת, משתפת, מתרגלת, ישנה ומבשלת… דיבוק החברות הנוצר במהלך השנה יקר הוא בעינינו, ואנו משתדלים לתת גם על כך את הדעת ואת תשומת הלב; ליווי צמוד, פעילויות שונות ומגוונות מעבר לשעות הלימוד בבית המדרש, ניגונים אל תוך הלילה ושיחות נפש עד אור הבוקר, שבתות משותפות, והווי יומיומי  המתרקם בשמחה ובטוב לבב.

כל אלה מולידים חבורה מופלאה, שותפות לעבודה לאורך כל השנה, וחברות לחיים ללכת איתן הלאה!

בלב תל אביב

ועוד לא דיברנו על המיקום!

דווקא בתל אביב! למרות שזה “לא הגיוני” מכל בחינה שהיא, זה בוודאי לא מתיישב עם החלומות שלך להתבודד, את וספר תהלים, בלב מרחבי ארץ, מול נוף עוצר נשימה (אם חלמת על זה אי פעם…)

ובכן, העמק היחיד באזורנו הוא “עמק ברכה” (כן, זה שם הרחוב). ובכל זאת, הנוף האנושי שבה כאן את לבנו; ללמוד על נשמת האומה בפיסקה מ”אורות”, להתפעם, לצאת מבית המדרש, ו.. לפגוש את עם ישראל חי! במצבו ההווי, בדור שכולו תמהון, שאמונה וכפירה, אור וחושך משמשים בו בערבוביה.

לכן תל אביב, ודווקא עכשיו!

אנחנו לא יוצאים לרחובות, אבל פותחים את דלתות בית המדרש ואת שערי הלב לכל מי שצמאה וחפצה ללמוד תורה. האפשרות ללמוד יחד עם בנות שמגיעות לבית המדרש במתכונת חלקית, ומרקע ישראלי מצוי, בוראת מפגשים מחכימים ומרטיטים גם יחד. בספרים קוראים לזה: “אהבת ישראל”. תטעמי – תביני.

הזמנה אישית

ניסינו לתאר לך מעט מן האור שאנו זוכים לו, בסיעתא דשמיא, בבית מדרשנו.

אבל טוב מראה עיניים!

שנה שלמה של לימוד תורה והוויית חיים בשמחה, ביראה ובאהבה.

זו יכולה להיות גם השנה שלך!

אולי זה אפילו פחות מסובך ממה שאת חושבת…